دیگر مقالات

استنلس استیل يا فولاد زد زنگ را بشناسیم

استنلس استیل يا فولاد زد زنگ را بشناسیم

بر خلاف آنچه که به صورت عمومی تصور میگردد که استنلس استیل زنگ نمی زند ، استنلس استیل بخاطر ترکیب الکترونی آن امکان زنگ زدن را دارد .

استنلس استیل با افزودن 10/5 درصد کروم به فولاد معمولی بوجود می آید ،بنابراین هر استنلس استیلی که کمتر از 10/5 درصد کروم داشته باشد نباید آنرا استنلس استیل دانست . نیکل و ترکیبات دیگر خواص دیگری را در استنلس استیل افزایش می دهند. برای مثال ، عنصر نیکل خواص قابلیت فرم دهی ، شفاف بودن ومقاومت در دمای بالا را به استنلس استیل می بخشد.

استنلس استیل همانگونه که ذکر شده با افزودن 10/5 درصد کروم به فولاد به وجود می آید این ترکیب در مجاورت اکسیژن موجود در هوا به اکسید کروم Cr2O3 تبدیل می شود ضخامت این پوشش 130 انگستروم Angstroms می باشد . ( هر انگستروم معادل یک صد میلیونیم سانتیمتر است ) و بلافاصله روی آهن را گرفته و مانع از زنگ زدگی آن می گردد. این پوشش اگر چه مانند سرامیک سخت است ولی آسیب پذیر می باشد و به مجرد خراش چنانچه اکسیژن کافی درمحیط موجود نباشد امکان تشکیل لایه مجدد را پیدا نکرده و به تدریج دچار زنگ زدگی می گردد . به خاطر همین مطلب است که وقتی یک واشر استنلس استیل را همراه با یک واشر لاستیکی به شدت محکم می کنیم به مرور زمان در اثر کمبود اکسیژن دچار زنگ زدگی می شود . این موضوع شایان توجه است که در اثر فرم دهی خمکاری و سایر عملیات مرتبا این پوشش از بین میرود و تشکیل می گردد.

در ادامه ذكر اين موضوع نيز جايز هست كه اين در صد كروم موجود در آهن خاصيت مغناطيسي آن را از بين برده و باعث عدم جذب آن توسط آهن ربا ميشود. به همين خاطر در بازار به استيل نگير معروف مي باشد. اختلاف قيمت بين استيل بگير و نگير باعث شده توليد كنندگان به استفاده از استيل بگير روي آورده كه بررسي اين موضوع توسط آهنربا از طرف مشتري در هنگام خريد امري الزامي است. در ساخت دستگاه هاي لباسشويي تمام استيل گروه صنعتي آريا فقط استيل نگير بكار مي رود كه دستگاه را شامل يك سال گارانتي و ده سال خدمات بعد از فروش مي نمايد.

 

هواپيمايي-آسمان
بانك-تجارت
داروسازي-دكتر-عبيدي-تهران

ورود به سایت